Providing you the best range of lab fume hood with effective & timely delivery.
₹ 62000 / Piece Get Latest Price
| Hood width | 2400 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Outer material | Stainless steel |
| Worktop material | Granite |
| Voltage | 220 V |
| Sash type | Vertical |
| Face velocity | 0.5 m/s |
| Blower type | Centrifugal |
| Model Name/Number | AAIKA |
| Brand | AAIKA |
| Frequency (Hz) | 50hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Jitendra Singh (CEO)
Aaika Enterprises
13, 1307, Tower F2 Panchsheel Green 1, Plot No Gh-001 Sector 16 B, Greator Noida West
Greater Noida - 201306, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India