Our range of products include laboratory magnetic stirrer, magnetic stirrer for laboratory, laboratory magnetic stirrer hot plate, laminar air flow cabinet, laminar airflow bench and laminar air flow workstation.
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Model Name | AAIKA-LS |
| Model Number | AAIKA |
| Brand | AAIKA |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Model Name | AAIKA-LS |
| Model Number | AAIKA-LS |
| Brand | AAIKA |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 2 litre |
| Weight [kg] | 4kg |
| Hotplate Surface | with hotplate |
| Speed Range | 1500 RPM |
A magnetic stirrer with a hot plate is a versatile laboratory instrument that combines stirring and heating functions, making it ideal for a variety of applications, such as chemical reactions, sample preparation, and temperature control.
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Size(ft) | 6 x 2 x 2 |
| Type | Horizontal |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | AAIKA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Size(ft) | 4 x 2 x 2 |
| Type | Horizontal |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | AAIKA |
| Country of Origin | Made in India |
| We are | manufacturer |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 45500 / Piece Get Latest Price
| Size(ft) | 6 x 2 x 2 |
| Type | Ceiling |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | aaika |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | PGB1MB |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Grains |
| Display Type | Digital |
| Language | English |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | PGB1MB |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Grains |
| Display Type | Digital |
| Language | English |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 2 litre |
| Weight [kg] | 4kg |
| Speed Range [rpm] | 1500 RPM |
| Hotplate Surface | with hotplate |
| speed Display | Digital |
A magnetic stirrer with a hot plate is a versatile laboratory instrument that combines stirring and heating functions, making it ideal for a variety of applications, such as chemical reactions, sample preparation, and temperature control.
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | PGB1MB |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Grains |
| Analysis Time | 3 Minute |
| Pan Size | 100 GM |
| Color | White |
| Accuracy | -+0.1 |
| Voltage | 230 V |
| Weight | 4 Kg |
| Frequency | 50 Hz |
A halogen moisture analyzer is a laboratory instrument used to determine the moisture content of various materials, including food, pharmaceuticals, and chemicals. It utilizes halogen lamps to rapidly heat samples and measure the loss of moisture.
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 180 Litre |
| Size | 350 mm x 550 mm |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | SS |
| Pressure Range | 15psi |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Chamber volume | 12 L |
| Autoclave type | Vertical |
| Control type | Semi automatic |
| Max temperature | 121 °C |
| Max pressure | 1.2 bar |
| Power supply | 230 V single phase |
| Chamber material | SS 304 |
| Mounting | Floor standing |
| Vacuum system | Single stage |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Measuring Range | 100 um |
| Brand | AAIKA |
| Accuracy | 1 % of reading |
| Resolution | 0.1 um |
| Type | F / NF |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Chemical Tank Capacity | 1000 Litre |
| Size/Dimension | 455 x 455 x 605 mm |
| Disinfection For | Materials |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material Used | SS |
| Suitable for | Permanent installation |
| Automation Type | Semi-Automatic |
| Shape | Rectangle |
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| No. of jars | 8 jars |
| Jar volume | 2000 ml |
| Speed range | 40-300 rpm |
| Control type | Digital |
| Temp range | RT-90 C |
| Temperature Range | 50 Degree C |
| Phase | Single Phase |
| Automation Type | Semi Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Shape | Rectangle |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 1 Piece
A tergotometer, or detergent tester, is a specialized laboratory instrument used to evaluate the effectiveness of detergents and cleaning agents, particularly in terms of their ability to remove soil and stains from surfaces or fabrics. This device simulates washing conditions to provide standardized results.
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 liter |
| Color | White |
| Max Heating Rate | 50-300 |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50HZ |
| Warranty | 1 YEAR |
| Shape | SQUARE |
| Time Setting Range Min | 0-9999 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 230 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Phases | Single |
| Shapes | Rectangle |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | AAIKA-BCM |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Aluminum |
| Color | Silver |
| Power | 230 V |
| Warranty | 1 Year |
| Usage | Laboratory |
A digital bomb calorimeter is a sophisticated instrument used to determine the calorific value of a substance, typically in the fields of chemistry, food science, and material testing. It measures the heat released during the combustion of a sample in a controlled environment.
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Model Name | AAIKA-LS |
| Model Number | AAIKA |
| Brand | AAIKA |
| Material | Mild Steel |
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| pH Range | 0 to 14 pH |
| Accuracy | ±0.01 pH |
| Meter Type | Handheld |
| Calibration Points | 2 point |
| Temperature Comp | ATC |
| Display Type | LCD |
| Power Source | Battery |
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Meter Type | Benchtop |
| pH Range | 0 to 14 pH |
| Accuracy | ±0.001 pH |
| Calibration Points | 2 point |
| Temperature Comp | ATC |
| Display Type | LCD |
| Power Source | 230 V AC |
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Type Of Ph Meter | Hand Held |
| Accuracy | 0.1 pH |
| Usage/Application | Laboratory |
| Material | Plastic |
| Color | Red |
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 50 litre |
| Pressure Range | 15-30 |
| Temperature Range | 121 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2 litre |
| Material | Stainless Steel |
| Weight [kg] | 4 Kg |
| Speed Range [rpm] | 1500 RPM |
| Hotplate Surface | with hotplate |
| Speed Display | Digital |
A magnetic stirrer with a hot plate is a versatile laboratory instrument that combines stirring and heating functions, making it ideal for a variety of applications, such as chemical reactions, sample preparation, and temperature control.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| No. Of Samples | 50 |
| Capacity | 1 liter |
| Color | White |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Display Type | Digital |
| Door Type | LID type |
| Weight | 5 Kg |
| Shape | Square |
A digital dry bath incubator is a laboratory device used for maintaining a stable temperature environment for samples in various research and clinical applications. Unlike traditional water baths, a dry bath incubator uses heated blocks to provide consistent temperature control without the need for liquid.
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Meter Type | Benchtop |
| pH Range | 0 to 14 pH |
| Accuracy | ±0.001 pH |
| Calibration Points | 2 point |
| Temperature Comp | ATC |
| Display Type | LCD |
| Power Source | 230 V AC |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| No. of jars | 6 jars |
| Jar volume | 800 ml |
| Speed range | 20-200 rpm |
| Control type | Digital |
| Temp range | RT-60 C |
| Bath material | Stainless steel |
| Power supply | 230 V AC |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 L |
| Ultrasonic Frequency | 50 kHz |
| Display Mode | Digital |
| Body Material | Stainless steel |
| Max. Temperature | upto 80 degC |
| Power | 220v |
| Current Type | 220-240 V | 50 Hz |
| Usage Area | Jewellery |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 15 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 165000 / Piece Get Latest Price
| Door Type | Two Person |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Cleanroom Class | ISO 6 |
| Nozzle Material | SS304 |
| Air Velocity | 20 mps |
| Operation Mode | Automatic |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 HZ |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Capacity | Single-Chamber |
| Air Flow | AS PER STANDARD |
| Size | AS PER REQUIRED |
| Brand | AAIKA |
| Material | Stainless Steel |
| Blower Type | Centrifugal |
| Interlock Type | Electromagnetic |
| Power Supply | 415 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Type | Ceiling |
| Size(ft) | 6 x 2 x 2 |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | AAIKA |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Brand | AAIKA |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Efficiency(%) | 99.99% |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 410 L |
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | AAIKA |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Phase | Single |
| Voltage | 230 V |
₹ 145000 / Piece Get Latest Price
| Chemical Tank Capacity | 1000 Litre |
| Disinfection For | Materials |
| Usage/Application | Offices |
| Material Used | Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Model Name | AAIKA |
| Model Number | AAIKA-LS |
| Brand | AAIKA |
| Max. Stirring Capacity | 50 LITER |
| Speed Range [rpm] | 5000 |
| Warranty | 1 YEAR |
| Stirring Positions | VERTICAL |
| Timer | YES |
| Power Volt | 230V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 155000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 litre |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 liter |
| Color | White |
| Time Setting | ISQ 0-9999 |
| Frequency Regular | 50HZ |
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| No. of jars | 6 jars |
| Jar volume | 2000 ml |
| Speed range | 20-200 rpm |
| Control type | PLC control |
| Temp range | RT-100 C |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 132500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 18 litre |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Dental |
| Brand | AAIKA |
| Country of Origin | Made in India |
| We are | manufacturer |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 155000 / Piece Get Latest Price
| Chamber Volume | 175 L |
| Temp Range | 5 to 50 °C |
| Humidity Range | 40 to 95 %RH |
| Material | Stainless Steel |
| Controller Type | Digital |
| Shelves | 4 Shelves |
| Inner Chamber | SS 304 |
| Capacity | 300 liter |
| Country of Origin | Made in India |
| We are | manufacturer |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | R4C |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Jitendra Singh (CEO)
Aaika Enterprises
13, 1307, Tower F2 Panchsheel Green 1, Plot No Gh-001 Sector 16 B, Greator Noida West
Greater Noida - 201306, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India