Our product range includes a wide range of laboratory chemical fume hood.
₹ 145000 / Piece Get Latest Price
| Hood width | 900 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Outer material | MS powder coated |
| Worktop material | Granite |
| Voltage | 220 V |
| Sash type | Vertical |
| Face velocity | 0.4 m/s |
| Blower type | FRP centrifugal |
| Model Name/Number | AAIKA-FH |
| Brand | AAIKA |
| Frequency (Hz) | 50HZ |
| Internal lining | FRP |
| Power supply | 230 V 1ph 50 Hz |
| Light type | Fluorescent |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Fume Cupboard is of constant supply air hood with auxiliary bye-pass provision. Three sides of the hood are permanently closed and the front side provided with sliding door..
Inside the working chamber, there will be a sturdy baffle provided at about 200mm above the work-table to uniformly direct the fumes / odour / smoke directly in to the hood's exhaust system. Suction will be done at three different levels suitable for mild to heavy fumes
Jitendra Singh (CEO)
Aaika Enterprises
13, 1307, Tower F2 Panchsheel Green 1, Plot No Gh-001 Sector 16 B, Greator Noida West
Greater Noida - 201306, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India