Leading Manufacturer of class iii biosafety cabinets from Greater Noida.
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Cabinet Class | Class I |
| Class | Class I |
| Working Width | 6 Feet |
| Filter Type | HEPA H14 |
| Size | 4' X 2' x 2' |
| Material | SS MS BOTH |
| Inflow Velocity | 0.53 mps |
| Power Supply | 230 V AC |
| Brand | AAIKA |
| Air Flow Direction | Vertical |
| Biosafety Level | BSL 4, BSL 1, BSL 2, BSL 3 |
| Work Top | SS 304 |
| Voltage | 220 V |
| Front Sash | Motorized |
| Power | 220 V |
| Phase | SINGLE |
| Safety Features | UV Lamp |
| Frequency | 50 HZ |
Minimum order quantity: 1 Piece
Jitendra Singh (CEO)
Aaika Enterprises
13, 1307, Tower F2 Panchsheel Green 1, Plot No Gh-001 Sector 16 B, Greator Noida West
Greater Noida - 201306, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India