Manufacturer of a wide range of products which include hot air oven, vacuum rectangular oven, laboratory hot air oven, industrial hot air oven, digital colony counter and kjeldahl digestion unit.
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 224 liter |
| No Of Trays | 3 |
| Power | 220 VAC |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 62000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(Kg) | 500 kg |
| Oven Type | Cabinet Ovens |
| Temperature | 200 deg. Celsius |
| Power Source | AC 220V |
| Usage/Application | Laboratory/Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 28 L |
| Max Temperature | 200 °C |
| Chamber Type | Single Wall |
| Temperature Control | Digital PID |
| No. of Shelves | 2 Shelves |
| Inner Chamber Material | SS 304 |
| Power Rating | 1 kW |
| Power Supply | 230 V AC |
| Door Type | Solid Door |
₹ 75500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 336 liter |
| No Of Trays | 4 |
| Power | 230 VAC |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| We are | manufacturer |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | AAIKA-CLC |
| Usage/Application | Laboratory |
| Display Type | Digital |
| Brand | AAIKA |
| Material | MS Powder coated |
| Power Source | AC 220V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| No Of Samples | 6 Samples |
| Temperature Range | 40 to 200 Deg C |
| Control Type | Digital |
| Block Material | Aluminium |
| Timer Range | 0 to 120 min |
| Power Supply | 230 V AC |
| Tube Volume | 15 ml |
| Inner Material | SS304 |
| Brand | Labtronics |
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Shaking Type | Orbital |
| Cooling System | Refrigerated |
| Mounting Type | Benchtop |
| Types | Incubator Shaker |
| Incubator Type | BOD |
| Motor Type | BLDC Motor |
| Temperature Accuracy | 0.5 degree c |
| Speed Range (RPM) | 2000 |
| Country of Origin | Made in India |
| warrunty | 1 year |
| power | 220v |
| Supply | All over india |
Minimum order quantity: 1 Piece
Jitendra Singh (CEO)
Aaika Enterprises
13, 1307, Tower F2 Panchsheel Green 1, Plot No Gh-001 Sector 16 B, Greator Noida West
Greater Noida - 201306, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India