Leading Manufacturer of digital magnetic stirrer with hotplate, digital magnetic stirrer hotplate, 2 l laboratory stirrer and ramp shakers dance studio from Greater Noida.
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 litre |
| Model Name | AAIKA-5 |
| Brand | AAIKA |
| Weight [kg] | 5 |
| Speed Range [rpm] | 1200 |
| Warranty | 1 year |
| Hotplate Surface | with hotplate |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| With Hotplate | Without Hotplate |
| Max Stirring Volume | 2 L |
| Speed Range | 100-1000 rpm |
| Top Plate Material | SS 304 |
| No of Positions | 1 Position |
| Max Temp | No Heating |
| Display Type | No Display |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Supply Voltage | 230 V |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Stirrer Type | Overhead |
| Max Stirring Volume | 2 L |
| Speed Range | 100-1000 rpm |
| Motor Power | 25 W |
| Display Type | Analog |
| Speed Control | Stepless |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Supply Voltage | 230 V |
₹ 4550 / Piece Get Latest Price
| Shaker type | Reciprocating |
| Platform size | 300x300 mm |
| Speed range | 20-200 rpm |
| Max load | 5 kg |
| Speed control | Digital |
| Operation mode | Continuous |
| Platform accessory | Flask clamps |
Jitendra Singh (CEO)
Aaika Enterprises
13, 1307, Tower F2 Panchsheel Green 1, Plot No Gh-001 Sector 16 B, Greator Noida West
Greater Noida - 201306, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India