Our product range includes a wide range of laboratory chemical fume hood.
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Hood width | 1200 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Outer material | MS powder coated |
| Worktop material | Granite |
| Voltage | 230 V |
| Sash type | Vertical |
| Face velocity | 0.4 m/s |
| Blower type | Centrifugal |
| Model Name/Number | AAIKA-FH |
| Brand | AAIKA |
| Frequency (Hz) | 50 HZ |
| Power supply | 230 V 1ph 50 Hz |
| Light type | Fluorescent |
| Service fittings | Gas valve |
| Type | Laboratory Fume Hood |
Minimum order quantity: 1 Piece
Jitendra Singh (CEO)
Aaika Enterprises
13, 1307, Tower F2 Panchsheel Green 1, Plot No Gh-001 Sector 16 B, Greator Noida West
Greater Noida - 201306, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India